İSTANBUL AİLE DİZİMİ ÇALIŞMASI / 16 Ekim | Alfa Etkinlik

İSTANBUL AİLE DİZİMİ ÇALIŞMASI / 16 Ekim

Etkinlik Detayları


İSTANBUL AİLE DİZİMİ ÇALIŞMASI / 16 Ekim

Aile Dizimi nedir?

Aile dizimi, diğer adıyla konstellasyon terapisi, 1990’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkan ve yayılan, Prof. Bert Hellinger tarafından geliştirilmiş bir terapi yöntemidir. Bu terapi yönteminde kişinin başına gelen pozitif ya da negatif olayların kökeni, bireyin içinde yer aldığı aile ve ilişkiler sistemi ile ilişkilendirilir. Bir grup terapisi yöntemi ve psikodrama çalışması olan Hellinger Terapisi ailenin (ya da başka ilişki ağlarının, örneğin şirketlerin) kuşaklar boyunca görünmez bir bağ ile birbirlerine bağlı oldukları yaklaşımından hareket eder. Hedefi bu bağları kollektif bellekten faydalanarak ortaya çıkarmak, danışanın geçmişten kendi yaşamına aktarılmış etkilerin olduğu iç resminin farkına varmasını ve kabullenmesi sağlamak, sonucunda da dönüşmesine imkân tanımaktır.

Aile Dizimi ne işe yarar ve hangi durumlarda kullanılır?

Aile dizimi açılması, kişilerin ailede ya da farklı ilişki konstelasyonları içerisinde geçmiş kuşaklardan aldıkları etkileri çözümleme ve sonuçları ve etkileri danışana gösterebilme konusunda kısa zamanda çok uzun yollar aşılabilen oldukça etkili bir çalışmadır. Aile dizimi, kişinin kendi yaşamında ve ailesinde yaşanmış olan blokaj ve tıkanıklıklara dair gerçeklerle yüzleşmesini, üstlendiği fazladan yüklerden kurtulup özgürleşmesini sağlar. Ayrıca aile bireyleri arasında önce kabullenme, sonra saygı ve sevginin yeniden akışının sağlanması da aile dizimi faydalarındandır.

Geçmiş nesillerin etkilerinin olduğu durumlar ve belirtiler için çok sayıda örnek arasından bazılarını sıralamak gerekirse:

 • kişinin hayatında kendini sürekli tekrar eden döngüler bulunuyorsa,
 • kişi bereketi yakalamakta zorluk çekiyor ve elini attığı her şeyin kuruduğunu düşünüyorsa,
 • yaşam boyu sebebi bilinmeyen bir öfke yaşanıyorsa,
 • kişinin hayatında iflas ve dolandırılma gibi konular bulunuyorsa,
 • taciz, tecavüz veya cinayet gibi durumlar mevcutsa,
 • bir göç veya savaş durumu bulunuyorsa,
 • ilişkilerde bağlanma sorunları yaşanıyorsa aile dizimi yöntemine başvurulabilir.

Aile Dizimi nasıl yapılır?

Aile dizimi yapılışı sırasında şu şekilde uygulama adımları takip edilir:

Danışman, danışan kişiden katılımcılar içerisinde aile üyelerini temsil edebilecek olan temsilcileri belirlemesini talep eder.

Danışan temsilcileri seçer ve bilen alan olarak adlandırılan alana yerleştirir.

Temsilciler ise kendilerini serbest bir şekilde ve zihinlerini devre dışı bırakarak bu alana bırakırlar. Temsilciler bu aşamada aile üyelerinin duygularını deneyimler ve birbirleriyle olan dinamik ilişkilerine erişirler. Aile bireylerini temsil eden ve aslında danışan kişiyi de daha önce hiç görmemiş olan bu temsilciler, danışanın ve/veya temsil ettikleri kişilerin hisleri ile hissederler ve bu duyguları da dile getirirler.

Dizim esnasında 2 ayrı eylem olur:

 1. Birinci eylem, aileyi etkilemiş ve saklı kalmış olan dinamiğin gösterilmesi/ortaya çıkarılması eylemidir.
 2. İkinci eylem, iyileştiren söz ve hareketlerle ailenin yeni bir dengeye ve çözüme ulaştırılması eylemidir.

Aile dizimi sistemine göre hem konuyu çalışan danışan hem de seçilen temsilciler alanda olur ve aktif durumdadırlar.

Temsilcileri pasif olarak düşünmek yanlış olur, her çalışma sırasında hem danışan hem de temsilciler çalışmadan yararlanırlar.

BİLİNMESİ GEREKENLER

 • Kontenjan sadece 12 kişi ile sınırlıdır.
 • 16 Ekim pazar günü 10:00'da çalışma başlayacaktır. Katılımcıların 10'dan önce salonda olmaları gerekir.
 • 12 kişinin 12'sine de dizim açılacaktır.
 • Program tüm gün sürecektir.
 • Program boyunca tüm gün çay-kahve ve su ücretsizdir.
 • Kolektif House Levent'te gerçekleşecek programa ulaşım herkesin kendisine aittir.
 • Programa aynı aile'den ikiden fazla kişi katılım sağlayamaz.
KONUŞMACILAR başa dön

EĞİTMENİMİZ: PSİKOLOG ECEM BİLGİN

Çift Anadal Programı kapsamında Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. Üniversite öğrenimi süresince kendi hayat hikayesinde de yeri olan yeme davranış bozukluklarına ilgi duymaya ve beslenme ile psikolojinin el ele verdiği disiplinler üstü bir psikodiyet yaklaşımını benimsemeye başladı.Belirlediği bu alanlaşma hedefleri kapsamında İstinye Devlet Hastanesi, Türk Hava Yolları Bekard Catering, Süleymaniye Kadın Doğum Hastanesi, İstanbul Obezite Akademisi, KOÇ Üniversitesi Hastanesi, İstanbul Başkent Hastanesi, LIV Hospital Ulus Hastanesi ve ÇAPA Devlet Hastanesinde beslenme ve psikoloji alanlarında staj yaptı.Haliç Üniversitesinden “Obez Bireylerde Yeme Davranışlarının Psikoloji Üzerine Etkisi” başlıklı tez ile mezun olduktan sonra, stajyer olarak başladığı İstanbul Obezite Akademisi kapsamında 2018-2020 yılları arasında psikodiyetisyen sıfatıyla hem İOA Kliniğinde hem Kolan International ve Nişantaşı Hastanelerinde psikolog ve diyetisyen olarak görev aldı ve bu çalışmalar kapsamında preoperatif ve postoperatif bariatrik cerrahi süreçleri ile yeme davranış bozuklukları konularında çalışmalar sürdürdü.Bu süreçlere paralel olarak Gestalt Terapi Teknikleri, Bilişsel Davranışçı Terapi, Davranışçı Terapi,  ACT Kabul ve Kararlılık Terapisi ve Aile Dizimi / Konstelasyon(Hellinger Terapisi) eğitimleri aldı, bu terapi tekniklerini uygun beslenme yöntemleriyle harmanlayarak yeme davranışı bozuklukları terapilerindeki psikodiyet çalışmalarımda uygulamaya başladı.2022 yılında FORMEO Beslenme Eğitimi ve Diyet Danışmanlık Merkezi’nde yeme davranışı bozukluğu departmanı kurucu psikoloğu olarak görev aldı.2020 yılından bu yana psikodiyet alanında online beslenme ve psikoloji danışmanlığı hizmetleri veriyor, İstanbul Alfa Psikoofis’te yüz yüze danışan kabul ediyor, beslenme ve psikoloji konferanslarında ve eğitim kamplarında yer alıyor ve aile dizimi / konstelasyon çalışmalarını sürdürüyor.
PLATFORM başa dön

KOLEKTİF HOUSE- LEVENT Esentepe Mah. Talatpaşa Cad. No: 5 (Harman
Sok. Girişi) Şişli / İstanbul
DETAYLAR başa dön

 • Ödemenizi KREDİ KARTINA 9 TAKSİTE KADAR veya BANKA KARTI ile saniyeler içinde alabilir, ayrıca dilerseniz banka hesaplarımıza Havale/Eft yaparak temin edebilirsiniz.
 • Etkinlik için kayıt olduğunuzda kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız. Sözleşmenin tamamını okumanızı tavsiye ederiz.
 • Program fiyatlarına KDV dahildir.
 • Alfa Etkinlik uygun gördüğü takdirde etkinliğin konuşmacıları ve/veya yerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Bu etkinlik tek günlük bir çalışma olup, verilecek belgeler yetki vermez sizi destekler ve Alfa Etkinlik dışında herhangi bir kurum/kuruluş/üniversite ile hiç bir bağlantısı yoktur.
 • Programa 15 günden az bir süre kaldığında iptal/iade imkanı bulunmamaktadır.

 

 
BİLET AL


Kredi kartı ile 9 taksit imkanı.
Devam ederek Online Kullanıcı Sözleşmesini, Gizlilik ve KVKK Aydınlatma Metnini okuyup kabul etmiş sayılırsınız.


Tüm oturumlar, sertifikalar, KDV dahil


2000TL 1800TL
Bilet Al Tuşuna tıklayarak önkaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Önkayıt işleminden sonra kontenjanlar dolana kadar ödeme yaparak kaydınızı kesinleştirebilirsiniz.

16.10.2022 10:00:00
KOLEKTİF HOUSE - LEVENT